Už aj Radičová...

Autor: Jozef Petka | 21.4.2009 o 23:00 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1552x

Top správou tohto týždňa bude s najväčšou pravdpodobnosťou hlasovanie Ivety Radičovej. Dokáže tým zatieniť i historicky najrýchlejšie odvolávanie ministra. Po utorkovom zasadaní NR SR bude nasledovať ostrá koalično-opozičná roztržka, obviňovanie, obhajovanie i ospravedlňovanie. Už vidím, ako si na tomto čine zgustnú koaliční poslanci a priaznivci. A taktiež budeme počuť mnoho hlasov z jedného či druhého tábora prívržencov.

Fakt: opozičná poslankyňa Iveta Radičová hlasovala kartou za poslankyňu Tatianu Rosovú. Dôkaz: nachytala ju pri tom koaličná poslankyňa. Za tento svoj prešlap voči pravidlám demokracie sa okamžite ospravedlnila a prijala za svoj čin plnú vinu. Následne okamžite ponúkla svoj poslanecký  mandát - v prípade, že ju na to vyzve mandátový a imunitný výbor.

V paralele k tomuto prípadu ma hneď napadol prípad koaličného poslanca Slotu, ktorého podpisoval v minulosti jeho kolega Rafaj. V tomto prípade ale vina dokázaná bola, ale k ospravedlneniu nedošlo. Skôr dochádzalo ku klamstvám.

Opozičné SDKÚ to nemá ľahké, a ani to ľahké mať nebude. V minulosti bola obviňovaná z kupovania poslancov (a každý vie, že na tom určite niečo bolo), potom bola vyše dva roky v pozícii mŕtveho chrobáka. Až v poslednej dobe vyšli z tieňa, ale aj tak prácu opozície nepovažujem za štandardnú a dostačujúcu. Už nebudem spomínať Dzurindovu neobľúbenosť a jeho lepidlo v pozícii predsedu. Koalícia si na tomto prípade rozhodne zgustne, nebude žiadny racionálny argument na jej obranu.

Poslankyňa Radičová má istú charizmu, ktorú využila v prezidenstkej kampani, ktorou si získala mnoho voličov. Týmto excesom degradovala všetko, za čo v politike bojovala. Degradovala slušnosť a pravidlá.

Má pokračovať vo svojom výkone mandátu? Požadovať od nej vzdanie sa mandátu? Alebo ju nechať len tak?

Posledná možnosť je asi najhoršia. Mala by sa verejne ospravedlniť všetkým občanom. Kvitujem jej odpor poslaneckým kolegom, ktorí ju žiadali, aby svoje slová vzala späť. Pokiaľ sa nevzdá mandátu, preukáže, že je úplne rovnaká ako ostatní politici - koaliční i opoziční - bez rozdielu.

Rozdiel medzi klamárom Slotom/Rafajom a poslankyňou Radičovou je evidentný. Podstata zostáva rovnaká (aj keď sa nedá porovnávať podpisovanie nejakej prezenčky a ústavou dané právo zákonodarstva).

Pani poslankyňa, porušili ste pravidlá. Svojim činom ste sklamali mnohých občanov. Ak chcete predstavovať novú politickú kultúru, vzdajte sa mandátu. Nečakajte na rozhodnutie, ani vôbec na zasadnutie mandátového a imunitného výboru.

Môžete sa rozhodnúť opätovne kandidovať v ďalších parlamentných voľbách - pokiaľ Vás strana nominuje. Tam sa rozhodne o dôvere voči Vám. Je to jediná čestná cesta pre Vás a pre nový typ politiky na Slovensku.

Len nám iným činom nedokážte, že ste úplne rovnaká ako ostatní politici - bez rozlišovania - koaliční i opoziční. Hoci tento čin nechá na Vašej politickej kariére hlbokú stopu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.


Už ste čítali?