Prezidentovi PZ SR

Autor: Jozef Petka | 17.2.2011 o 9:34 | Karma článku: 12,80 | Prečítané:  2100x

Vážený pán policajný prezident! Pravdepodobne by bolo zbytočné písať Vám, že dúfam v zmenu policajtov k občanom. Akosi sme si museli (aj napriek stálej naivite, ale to je už náš problém) navyknúť, že pre našich policajtov nebude platiť to okrídlené heslo "slúžiť a chrániť." Od tohto majú Vaši policajti strašne ďaleko. A pokiaľ niekto reálne niekomu nepreradí rýchlosť, tak naždy aj bude. Len škoda, že Vás musíme platiť zo svojich daní.

K napísaniu tohto blogu ma akýmsi zvláštnym spôsobom (okrem nervozity z bezmocnosti) doviedli skúsenosti s Vašimi podriadenými na rôznych stupňoch, a taktiež v rôznych situáciach. V situáciach úplne bežných pre normálneho (dokonca aj pracujúceho) občana. Pri písaní tohto blogu som sa musel viackrát sám scenzurovať, inak by bol tento článok minimálne mohol ohroziť psychický vývoj maloletých. Hoci verím tomu, že by práve pri týchto označeniach množstvo ľudí so mnou len súhlasilo. A taktiež sa musím priznať aj k malej neobjektívnosti, keďže niektoré veci sa týkajú úplne iných policajtov, ale tiež policajtov. V tomto prípade mestských, s ktorými nemáte absolútne nič spoločné (ale v článku ich označím osobitne).

Viete sám veľmi dobre, pán prezident, že reči sa hovoria a chlieb sa je. Nech Vás akokoľvek osobne považujem za kompetentného človeka, ktorý si veľmi dobre dáva pozor na to, čo povie verejnosti, nemôžem celý zbor policajtov hodnotiť inak, ako podľa osobných skúseností.

Neviem, a asi ani nepochopím ich konanie, ich prístup, a ani ich rozmýšľanie. Ja osobne mám iba veľmi často pocit, že byť ich nadriadeným, tak im tak preradím rýchlosť, že svoje konanie voči občanom by museli brutálne rýchlo zmeniť. A preventívne - ešte by som ich z času na čas vyhodil, nech si vyskúšajú prácu normálne pracujúceho človeka v súkromnej sfére, ktorý sa každý deň naháňa, aby mal prácu, splnil nejaké predajné plány, príde mu mizerná výplata, z ktorej keď vidí dane, ktoré musí platiť... A potom reálne pocíti dôsledky vašej práce...

Nech mi niekto vysvetlí konečne príkry rozdiel medzi potrebou dodržiavania zákona od a) po z), a prístupe ľudským spôsobom, ktorý by napĺňal heslo slúžiť a chrániť. Uznávam, policajti dodržujú zákon, to sa Vám nedá uprieť. Ale vedenie by malo byť tými kompetentnými osobami, ktoré by mali postaviť policajtov tam, kde ich treba. Preto odmietam akceptovať akékoľvek vyhováranie sa na to, že polícia má byť efektívna a má mať bližšie k ľuďom. Sú to iba prázdne reči, či už Vaše, alebo akéhokoľvek predchádzajúceho vedenia.

Neviem pochopiť, prečo policajti merajú rýchlosť pred koncom miest, kde nie je nič iné, ako je značka oznamujúca koniec obce/mesta. Ani blbý prechod, ani chodci, ani nikto iný, koho by ste mohli obmedziť, nebodaj ohroziť. Policajti si veľmi radi rozložia tie svoje radary päťdesiat, sto metrov pred týmito značkami. Keď je každému normálne uvažujúcemu vodičovi jasné, že vidí na túto vzdialenosť koniec obce, a je mu jasné, že nikoho nemôže ohroziť. Načo sú tam tí policajti? Na jediné. Aby buzerovali slušných ľudí, a aby napĺňali štátny rozpočet. (Alebo v horšom prípade nejaké interné tabuľky, o ktorých ani nechcem vedieť.)

Prečo nie sú policajti pri školách, kde behajú deti po cestách, kde sú obmedzené rýchlosti? A šialenci v autách tade prechádzajú aj osemdesiatkou?

Prečo musí našim policajtom trvať neskutočne dlho, kým prídu k náhle nefungujúcim semafórom, a i v malých mestách sa tvoria doslova hodinové kolóny?

Prečo muselo u nás tak dlho trvať zavedenie povinného svietenia vozidiel, keď v každej inej krajine to už bolo dávno realitou? V tejto republike sa akosi nemôžem zbaviť pocitu, že sme stále sto rokov za opicami...

Prečo policajti nekontrolujú blbcov, čo si v aute nevedia vypnúť hmlovky, a svietia nimi deň aj noc? Je to úžasný pocit, keď Vám idú na protiidúcom aute tieto hmlovky vypáliť oči, alebo v aute idúcom pred Vami Vám tak neskutočne tá červená ťahá v noci oči. (V tomto, keby sa dala otvoriť koncesovaná živnosť na podnikanie a vyberanie pokút, tak by som bol už teraz milionár.)

Prečo vydanie novej značky musí trvať vyše hodiny, keď sú na priehradke traja policajti, a len jeden človek pred Vami? Z toho Vám obhliadku auta spravia aj s cestou za päť minút. Občas mám pocit, že nevedia používať aj blbý Word, a kukajú do tých počítačov ako keby ich videli prvý krát. Nie, naozaj si neviem predstaviť, že by týmto spôsobom fungovali v súkromnej sfére.

Prečo v tejto krajine musia ešte aj policajti obchádzať zákony? (Presne tento odsek venujem mestským policajtom.) Pokiaľ viem, tak dávanie papúč na autá je obmedzovaním osobného majetku. Nech tak je, pokiaľ niekomu zavadziam. Ale pokiaľ zaparkujem na mieste, ktoré je označené veľkým P-éčkom (značkou myslím), bez pridanej tabuľky, bez "hodín" označujúcich potrebu zakúpenia akéhokoľvek parkovacieho lístka? Iba za to, že niekde v ulici asi dva kilometre predtým bola označená akási zóna o zákaze státia a o povinnosti zakúpenia parkovacieho lístka? Určite by to potešilo aj Vás osobne, keby ste v meste, do ktorého bežne nechodíte, našli zamknuté svoje auto papučou. Dajme tomu...

Prečo v tomto štáte je normálne, aby si mestá vymýšľali rôzne VZN, a obchádzania zákonov len preto, aby napĺňali touto formou svoje rozpočty? Alebo aby prenajímali svoje parkovacie plochy súkromným firmám, a aby vyberali parkovné tieto firmy? Prečo sa nemôžem zbaviť pocitu, keď sa nejaký stupidný Ústavný súd viackrát vyjadril, že vyberanie poplatkov nie je v súlade s tým zdrapom papiera (Ústavou), tak musia niektorí ľudia vymýšľať milión spôsobov, ako tieto poplatky vyberať? V tejto chvíli občas netuším, či som to vyjadrenie Ústavného súdu vlastne pochopil. A vlastne ani jeho existenciu, keď sa jeho uznesenia ani nerešpektujú.

Prečo ma musia policajti zastavovať s tou debilnou vetou: Dobrý deň pán vodič, poprosím Vás o predloženie dokladov potrebných k vedeniu motorového vozidla. (Po chvíli hľadania: aj bielu kartu? Podotýkam ľudsky? Alebo STK, EK?) A z tej zelenej schránky sa zase automatickým hlasom ozve: Pán vodič, poprosím Vás o predloženie dokladov potrebných k vedeniu motorového vozidla. V tech chvíli mám pocit, že sa nebavím s inteligentnou osobou, ale s (samocenzúra). Na ktorého oného biela karta? Máme kanceláriu poisťovateľov, ktorá má oznamovať okresným inšpektorátom, že nemáte poistené auto PZP. Tú stupidnú bielu kartu môžem zohnať v ktorejkoľvek poisťovni, z ktorejkoľvek návrhopoistky. Si ju vypíšem, a môžem aj desať rokov jazdiť bez postihu. A na čo tie blbé STK, EK? Nestačia tie stupidné nálepky na prednom skle? (Asi nie, tie som odlepil z iného auta!) Ja už len osobne čakám, kedy ma najbližšie zastavia, a povedia mi, že značky (ktoré som menil) nesedia z tými, čo mám v osvedčeniach o STK, EK. Lebo úžasní kolegovia nevidia VIN, a začnú ma naťahovať. (A to ma už brutálne naštvú!!!)

Prečo mi musia z času na čas hovoriť ďalšiu stupidnú vetu: Pán vodič, viete akého (dopravného) priestupku ste sa dopustili? (V tej chvíli mám pocit, že som zrazil mačku.) Úplne úžasné pocity, keď Vás zastavia na majákoch ako z amerického filmu (nezameniteľný pocit, keď máte pri tom plnú ulicu ľudí). (A to ani nechcem vravieť o situáciach, keď sa dostanem z miesta ležiaceho mimo cesty na cestu cez plnú čiaru. Hoci to nie je pokutovateľné, tak si tam policajti veľmi radi zastanú a vyberajú si tie svoje pokuty. Do chvíle, kým im nepoviete daný argument. Od tohto ich máme?)

Úplne najúžasnejší pocit zažívam pri tom, keď sa mi policajt začne vyhrážať odstúpením na dopravný inšpektorát pri mojej otázke, že čoho som sa vlastne dopustil. Bez akéhokoľvek upozornenia, odpovede. Podotýkam, až tam som to nedotiahol, tam musíte mať úplnych frajerov, kolegov... Keďže som tam ešte nebol, a poznám prístup bežných policajtov, tak si ich predstavujem horšie ako inkvizítorov zo všetkými mučiacimi prostriedkami... V tej chvíli len pánovi policajtovi oznámim, áno pán policajt, som ochotný zaplatiť pokutu za dopravný priestupok na mieste. Ale pre Boha, čoho som sa to dopustil??? (V tejto situácii by bol hrdý akýkoľvek psychológ na moje trpezlivé jednanie v takmer konfliktnej situácii.)

Prečo policajti nie sú tam, kde ich treba? Na neosvetlených cestách, tam kde bežne chodia chodci, a autá aj deväťdesiatkou v obci? Nevadí nikomu? Prečo nepokutujú chodcov v čiernom na cestách mimo obce, na diaľniciach, aplikujúcich svoj adrenalínový šport chodenia v čiernom, bez reflexných prvkov? To takéhoto vyznávača zrazím, budem mať výčitky svedomia do konca života, nehľadiac ani na to, že blbec na sebe nič nemal? Potom príde policajt, a povie mi, že som mal predpokladať (v povolenej rýchlosti a tam, kde tento človek nemal byť!!!), alebo, že som neprispôsobil jazdu "povahe a stave vozovky?" A šup, nemám známosti, ešte preventívne do basy, hoci už aj bez toho zničený celý život...

Prečo nevedia byť pri diskotékach, skade sa ožratí chlapci idú preháňať po dedinách na tatkových silných autách? Prečo nevedia prísť do krčiem, kde sa ani nie pätnásťroční ožierajú? Alebo nie sú v rizikových mestských zónach, aby občania mali pocit, že tu sem tam nejaká hliadka prebehne? (Jááááj, sorry. Toto je úloha mestskej polície, ktorá tam tiež nie je!)

Pán policajný prezident, viete... Kým budú tieto praktiky bežné, tak JA nebudem mať akýkoľvek dôvod mať dôveru v túto zelenú bandu, ktorá by nás mala chrániť, a mala by nám slúžiť. Na čele s Vami!

Lebo všetky vyhlásenia a vyjadrenia budú úplne zbytočnými rečami. Ničím viac...

 

 

 

(V prípade, že máte podobné skúsenosti z policajtmi ako ja, skromne by som Vás poprosil a príspevok do diskusie, prípadne o odporúčenie tohto článku svojim známym. Ďakujem!)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?