EÚ lídri, politici a sedliacky rozum

Autor: Jozef Petka | 8.12.2011 o 9:57 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  869x

O fialovej koalícii som písal vo svojom poslednom článku. Dnes chcú o nás rozhodovať politici. Nepoviem, že bez referenda, lebo si z toho mnohí vyvodia zase len odpor k rozhodovaniu o sebe a k ďalšiemu "zbytočnému" referendu. Je to ešte horšie. Politici nás chcú hodiť v záujme "zodpovedných" rozhodnutí cez palubu. Doslova - chcú nás zbaviť našej štátnej suverenity a práva rozhodovať sami za seba!

Premiérka - už iba úradníčka, teraz radšej poskytuje svoje "profesorské" rozhovory do každého média. Vytvára si profil viac profesorky ako premiérky. Táto úloha ju už zjavne nezaujíma. V jej exekutívnych rozhodnutiach robí závery, ktoré nemajú nič spoločné s logikou. Ešte väčšou tragédiou je súhlas fialového slovenského politického spektra s nezmyslami, ktoré navrhujú silnejší kolegovia v Berlíne a Paríži.

V čom je vlastne problém súčasnej krízy v Eurozóne? Prirodzene - Euro. Markantné rozdiely medzi jednotlivými štátmi EÚ, nezodpovednosť, atď, atď. Momentálne pôvod choroby poznáme, môžeme začať liečiť.

Európsky pakt stability a rastu, tzv. Maachstritské kritéria hovoria o hraničnom zadĺžení pre jednotlivé štáty. Kritéria Verejného deficitu max. 3 % HDP, Verejného dlhu max. 60 % HDP, Inflačné kritérium max. 1,5 % (odchýlka od priemeru 3 najlepších krajín EMÚ), Stabilita vládnych dlhopisov max. 2,0 % (odchýlka od priemeru 3 najlepších krajín EMÚ). V základe nie zlé kritéria, ale nastali dve chyby.

Po prvé: politici štátov EMÚ si mysleli, že každý rok môžu vytvoriť deficit 3 % HDP. Čo samozrejme viedlo tam, kde sme. Za x rokov platnosti týchto kritérii nebola ani jedna krajina za porušovanie týchto kritérii potrestaná!

Po druhé, čarovné slovo HDP. Nejdem do definícii, uvediem fakty, ktoré sa týkali štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, keď sme sa k 3 % verejného deficitu priblížili. Pre lepšiu ilustráciu v Slovenských korunách:

Rok 2006:

Príjmy štátneho rozpočtu: ________291,977 mld. Sk

Výdavky štátneho rozpočtu:             323,655 mld. Sk

Deficit štátneho rozpočtu:                  31,678 mld. Sk

 

Deficit štátneho rozpočtu v roku 2006 činil spolu 31,678 mld. Sk. To sa rovná čarovným 3,2 % HDP.

Ale poďme späť. Hrubý domáci produkt sa rovná hodnota všetkých konečných výrobkov a služieb, ktoré sa v danom roku vyrobia. Hop. Teda, ak je 31,678 mld. Sk 3,2 % HDP? Koľko sme to cca. vyrobili? Spolu cca. 989,9375 mld. Sk. Niečo tu nesedí... Čo má HDP spoločné so sedliackým rozumom a zadlžovaním sa?

Aby som to preložil ešte raz. Príjem bol 291,977 mld. Sk. Napriek tomu sme si v danom roku minuli 313,655 mld. Sk. Dovolili sme si minúť o 31,678 mld. Sk navyše ako sme mali. Skutočný rozdiel? Minuli sme o 10,85 % viacej ako sme mali.

Ak by som mal každý mesiac  príjem 100 €, a minul 110,85 €, kam čoskoro dôjdem? Teraz je absolútne jedno, koľko som vyrobil peňazí u svojho zamestnávateľa. Dostanem len tých 100 €.

Skúsme k tomu zarátať ešte úrok, ktorý musím platiť. Ak by som takto robil dlhy tak sa čoskoro dostanem  do dlhovej pasce. Splátka úrokov z môjho zárobku zaberie takú časť, že budem musieť vyhlásiť krach. Ale to je už iný príbeh...

Nikdy som nevravel, že naše hospodárenie doteraz je v poriadku. Napriek reformám, ktoré sme museli spraviť (to by som nazval aj "zdravým" dlhom, lebo vyprodukuje niečo v budúcnosti), sme toho prežrali viacej, ako sme mali. Teda - aj keď máme hlboko do vrecka, budeme musieť za naše dlhy platiť.

A ako to chceme riešiť? Eurovalom? A čo keď bude tá ekonomika tak brutálne veľká a zadĺžená, ako je tá talianská? Nezabudnime, že ak niektorá zadĺžená krajina (PIIGS) nesplatia svoj príspevok do Eurovalu (áno, aj krajiny, ktoré zachraňujeme, musia prispievať) - tak tento záväzok zaplatíme my!

Alebo budeme nezmyselne zachraňovať krajiny, ktoré ani nemajú záujem prijímať riešenia a doslova si žili nad pomery (žiadne reformy)?

Chceme sa zbaviť rozhodovania na národnej úrovni, a poslať celú našu finančnú suverenitu do Bruselu, Berlína alebo Paríža? Chceme to poslať bez možnosti povedať NIE?! (bez práva veta) Čo dočerta spája Radičovú, Dzurindu, Fica, Fígeľa a Bugára v tejto blbosti? To im už nezostala ani štipka zdravého rozumu?

Chceme risknúť, že všetky tie štáty, v "socialistickej" západnej Európe budú rozhodovať za nás? Alebo ešte horšie - budú za nás rozhodovať nevolení úradníci?! Ja nemám pocit, že keď niekto silnejší príde a povie, aby som skočil do studne, že to musím spraviť... Lebo to nechcem.

Závery si vyvoďte sami...

 

Čo sa týka spoločného pôsobenia v EÚ, opäť odporúčim svoj posledný článok. EÚ má byť predovšetkým priestorom voľného pohybu tovaru, služieb, práce a peňazí. A toto fungovalo pekných pár rokov aj bez centralizácie a spoločnej meny. A predpokladám, že SLOBODU chceme aj naďalej.

 

Ak sa Vám článok páčil, budem rád, ak ho podporíte na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

SVET

Masový pochod žien v Berlíne proti migrantom. Ako to bolo naozaj

Organizátorka je z extrémistickej strany.


Už ste čítali?