Obyčajný človek Mojžiš

Autor: Jozef Petka | 20.12.2011 o 8:32 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  2767x

Niekedy ma poriadne dokážu zaskočiť niektoré rozhovory. Jedným z nich bol aj rozhovor s novinárom Martinom Mojžišom, publikovaným na SME-čku. Myšlienky a idey krásne, ale...

Nemôžem povedať, že .týždeň nečítam. Napriek konzervatizmu naozaj môžem všetky tie logické argumenty, trošku filozofovania a úplne v pohode dokážem prijímať aj opačný názor. Je podopieraný racionálnymi myšlienkami, čo hovorí v stručnosti asi to, že prípadná debata na niektorú tému by bola naozaj plodná.

Späť ale k spomínanému rozhovoru. Myšlienky krásne, ale.. Zarazilo ma pár vyhlásení.

Na margo prípadného odchodu z .týždňa v prípade zvolenia. Podľa môjho názoru je tu zásadný rozdiel. Politik nemôže byť novinár, ani novinár nemôže byť politik (ja viem, obe sa vyskytujú v našej spoločnosti až príliš často). Nejde o to, či budú redaktori .týždňa rovnako kritickí k Obyčajným ľuďom ako k ostatným stranám. Veľmi často sa presviedčame o tom, že napr. kritickí nemusia byť. Keď niektorí novinári o niekom nepíšu, tak to neznamená automaticky to, že si tento človek vykonáva všetky svoje povinnosti tak ako má.

Ohlásenie vlastnej kandidátky cez vlastné médium nepovažuje Mojžiš za uprednostňovanie. Neviem, pokiaľ sa poznám s kolegom novinárom, tak asi nebudem posledný v poradí na prípadný rozhovor o mojej činnosti. Asi tak by som to vnímal...

Mikuláša Dzurindu považuje za vydierača. Rovnako aj ja. Tento pán nemal byť už dlho v politike. Keby odišiel už dávno, tak mohol v pokoji a teple sledovať politiku z úzadia, občas poskytnúť múdry rozhovor, a zostal by akceptovaný. Mal by stále imidž politika európskeho formátu, ktorý vyviedol Slovensko z mečiarizmu, a priviedol ho do EÚ. Takto ale má imidž politického lišiaka, vydierača. A navyše človeka, ktorý uprednostňuje ekonomické záujmy politickej lobby.

V tomto sa zásadne nemôžem zhodnúť s Mojžišom. Môžeme na premiérske kreslo posadiť vydierača?

Alebo je naša slovenská pravica už v takej hlbokej kríze, že si pre vlastné "hodnoty" nevidí pred nos? Viackrát som už použil výraz fialová koalícia, a to je asi najlepší výraz skutočného stavu. Chceli sme zmenu. Boj proti korupcii, boj proti ďalšiemu zadlžovaniu, vymožiteľnosť práva a slušnosť v politike.

Napriek tomu sme sa dočkali atakov zo strany Dzurindu a Mikloša na premiérku. Tá napokon zlyhala, spojila hlasovania, a odvtedy radšej poskytuje rozhovory. Nedokázala ustáť Daňový úrad, sitká, ani podobné kauzy... Žiadny boj proti korupcii, žiadna slušnosť, žiadna vymožiteľnosť práva. A zadlžovanie? Veď Slovensko stále vytvára za dobu celej svojej existencie dlh, a to aj napriek neskutočnému ekonomickému rastu (s výnimkou jedného roku poklesu, a jedného roku nulového rastu). Tento rok? Príjmy 15,2 mld. Eur, výdavky 18,4 mld. Eur. Deficit? Vyše 3 mld. Eur! Dokedy?!

Nie, my radšej vyhodíme 10 mld. Eur zbytočne do Eurovalu. Vzniká fialová koalícia.

Namiesto upozorňovania na tých, čo toto spôsobujú (áno, aj vydierač), sa pravica háda medzi sebou.

KDH v súlade so svojimi hodnotami ochotne skočí s Ficom do koalície. (Mimochodom, aký máte na nich názor? Má táto strana vôbec právo zastupovať katolíkov? Ja mám občas pocit, že keď sedí Figeľ s Ficom v diskusnej relácii, že po sebe žmurkajú, kývajú si. Človek by povedal, že sa ľúbia.)

MOST - ani nevravím. Obdobne.

Pravica je v kríze. Čo keby sme konečne prestali robiť blbosti, prestali sa hádať o "hodnotách" (veď ich politici spláchnu do záchoda pri prvej možnosti) a konečne si zvolili niekoho normálneho, kto jasne deklaruje stop zadlžovaniu? Kto chce reformy súdnictva, vymožiteľnosť práva? Kto chce odstaviť mafiu v politike? Bez toho, aby sme museli voliť menšie zlo - v tomto prípade vydierača...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

SVET

Masový pochod žien v Berlíne proti migrantom. Ako to bolo naozaj

Organizátorka je z extrémistickej strany.


Už ste čítali?