Výzva Igorovi Matovičovi

Autor: Jozef Petka | 7.2.2012 o 16:28 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  2772x

Včera večer sme boli svedkami rozržky kvôli kandidátke Obyčajných ľudí... Matovič trval na svojom, zostal zásadový, a chcel, aby predsedovia strán OKS a KDS išli na detektor s jedinou otázkou. Súčasne včera večer som niekde zahliadol článok, že Igor by mal taktiež odpovedať na otázku, či niekedy dal úplatok.

Prijímanie a dávanie úplatkov je rakovinou tejto spoločnosti. V akejkoľvek podobe je korupcia neprijateľná, hoci sme si tak zvykli s ňou žiť, že sme schopní a ochotní ju akceptovať. Konečne sa zdalo, že niekto veľmi morálny chce proti tomuto javu bojovať. Alebo to boli len veľkohubé vyhlásenia neobyčajného človeka, ktorý sa veľmi rád vidí pred kamerami?

Po prečítaní tohto odstavca som sa snažil nájsť Trestný zákon platný v roku 1996. Nech mi je odpustené, pokiaľ dané odstavce v danom čase neboli platné, ale na to máme právnikov... Mne ide o podstatu a princíp. Čo teda hovorí trestný zákon?

Prijímanie úplatku a inej nenáležitej výhody § 160 "Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, alebo inú nenáležitú výhodu, aby zneužil svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo funkciu na poskytnutie výhody niektorej osobe alebo na jej neodôvodnené uprednostenie pred inými, potresce sa odňatím slobody až na tri roky alebo peňažným trestom."

Podplácanie § 161 "Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne úplatok alebo inú nenáležitú výhodu alebo ich sľúbi inému, aby ten zneužil svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo funkciu na poskytnutie výhody niektorej osobe alebo na jej neodôvodnené uprednostenie pred inými, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne alebo sľúbi úplatok alebo inú nenáležitú výhodu inej osobe, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom."

Čo sa to vlastne stalo? Zamýšľate sa aj vy, že čo sa to v tej našej politike v poslednej dobe deje? Igor Matovič sa de facto priznal k trestnému činu v priamom prenose.

Týmto vyzývam Igora Matoviča k odstúpeniu z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Som zvedavý, či Igor zostane zásadový, a prizná si - či už porušenie zákona, alebo minimálne morálny prešľap, ktorý ho diskvalifikuje zastávať záujmy občanov v parlamente. Myslím si, že rovnakú vinu má ten, čo dáva úplatok ako ten, čo úplatok prijíma. Bez ohľadu na etický alebo morálny charakter Matovičovho vyhlásenia. (Ak by bol tak brutálne zásadový ako sa prezentuje v súčasnosti. Alebo to je len jeho herecká póza?)

 

Moja výzva platí a som zvedavý, či o tento blog Igor Matovič vôbec zakopne. Či sa bude vyhovárať, alebo bude chlap a prizná si de facto trestný čin. Resp. či ho napadne odstúpiť z vlastnej kandidátky.

A na záver jedno zamyslenie... Ficiak a KDH v príprave na budúcu koalíciu sa musia od smiechu váľať na tom, čo predvádzajú pravicové strany na Slovensku. Čo už. Teraz sa to nevyrieši. Pokiaľ z politiky neodídu ľudia ako Dzurinda a Mikloš, kým to nepotopí SDKÚ pod prah zvoliteľnosti (aj ja som bol ich volič), alebo pokiaľ nenastane poriadna zásadová obroda (resp. integrácia s vyhodením niektorých brutálnych "hodnôt") pravice na Slovensku (SDKÚ, KDH, Most), tak sa obávam, že nebude mať ani morálne právo vládnuť. Žiaľ. Počuť argument "lebo Fico" z úst Goríl, čo rozhodili naše miliardy je smiešne. Ale to je téma na iný článok...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?