Kresťanstvo a politika

Autor: Jozef Petka | 22.2.2012 o 10:22 | Karma článku: 12,17 | Prečítané:  1212x

Dnes sa začína pôst (ak sa nemýlim:). Otvorene - nie som praktizujúci kresťan, ale zase ani riadny ateista. Asi tak, ako kopa ďalších ľudí. Nemám problém akceptovať kresťanov, ani ich požiadavky, životnú cestu a životnú filozofiu. A týmto článkom už vôbec nechcem napadnúť vieru ako takú, aby som až tak kontroverzný nebol.

Niečo mi však nedá. Ak kresťania žiadajú toleranciu, mali by byť tolerantní taktiež. Ak žiadajú slobodu vierovyznania, náuky o viere na školách, a podobne, a popri tom rešpektujú svetský štát, mali by rešpektovať aj to, že štát by sa nemal viazať na žiadne náboženstvo alebo inú ideológiu (de facto to máme napísané aj v Ústave). To by až taký problém nemal byť.

Taktiež viem pochopiť, že si niektorí kresťania založia politickú stranu, v tomto prípade hnutie, na presadzovanie kresťanských hodnôt. Zákaz práce v nedeľu, interupcií, zmluvy o zabezpečení cirkvi (či už tzv. vatikánske zmluvy, alebo zabezpečenie financovania cirkvi štátom). Samozrejme aj na politickej úrovni môžu tieto veci presadzovať, o tom je demokracia, na to si volíme svojich zástupcov. Tiež ale nesmiem zabudnúť povedať, aby som sa niekoho nedotkol, že nie každý praktizujúci kresťan volí KDH. Možno aj preto, že majú pocit, že KDH je nálepkou skôr nálepkou politických záujmov vybraných jednotlivcov.

Na druhej strane, pokiaľ sa táto strana stala lídrom pravice a dokonca sama sa ku pravici hlási (mala by mať ambíciu na premiéra, čo zase nie je zanedbateľná pozícia), je pozoruhodné, že sa v náznakoch hlási k povolebnej spolupráci so SMERom. De facto ľavicovou stranou.

O čo ale ide? SMER nie je ľavicová strana. SMER nekradol v desiatkach, ale stovkach miliónov Eur. Členovia SMERu sú podozriví z korupcie (prezradenie aktuálnej teploty 30,126 °C na jachte, predražené PPP, zadlžovanie, atď, atď) a kradnutia. Všetci to vieme, aj keď v tejto republike už nikto z ničoho neobviní. :( Ľudia zo SMERu sú bývalí komunisti, resp. ľudia, ktorí s týmto režimom minimálne sympatizovali. Buď si revolúciu nevšimli, alebo práve kachličkovali kúpeľne. Mimochodom, za bývalého režimu bolo pošliapavané právo slobodného vierovyznania. Myslím, že je toho dosť na to, aby to štandardnú kresťanskú stranu od takejto spolupráce odradilo.

Na Slovensku to je však iné. Osobnosti KDH doteraz nemali gule a nepovedali voličom, že so SMERom nebudú spolupracovať. Niektoré osobnosti KDH dokonca priznali záujem na takejto spolupráci.

Ja sa teda pýtam. Zastupuje skutočne KDH záujmy kresťanov, ich presvedčenie, vieru a záujmy? Alebo sú ochotní pošliapať všetky svoje hodnoty len kvôli tomu, aby sa dostali k moci? Je značka KDH len "obchodnou" značkou k tomu, aby politici tejto strany ospravedlnili a odôvodnili svoje konanie? Aký je potom rozdiel medzi obchodníkmi so SMERu a obchodníkmi z KDH?

Mimochodom, čo znamená pre KDH dostať sa k moci so SMERom? Osobne predpokladám výrazný vplyv vo vláde (pri volebnom výsledku 10 % vs. 35 % SMER by mal mať 12 z 15 postov) - teda výraznejšie prerozdelenie postov vo vláde v prospech KDH. A otvorene: na post prezidenta kandidáta z KDH - hovorí sa o Hrušovskom alebo Čarnogurskom.

Ale chlapci z KDH by nemali zabudnúť na pár vecí. Zo všetkého sa dá vyspovedať, ale niektoré veci svojim deťom a svojim voličom nevysvetlíte. Možno budete mať moc a aj prezidenta, ale... Nevysvetlíte to, že ste si sadli do vlády so zlodejmi. Nevysvetlíte to, že sedíte s ľuďmi, ktorí pošliapavali práva a nesprávali sa tak, ako to hodnoty kresťanstva a elementárna ľudská slušnosť vyžaduje.

A už vôbec nevysvetlíte to, že budete pri ich ďalšom rozkrádaní, a že na vás bude tiež padať špina z týchto zlodejín. Neverím totiž, že niečo spravíte, dokonca budete tieto činy zatĺkať a klamať - nič iné vám nezostane. A odmena z druhej strany? SMER vás nakoniec potopí.

Tak čo, veriaci páni z KDH? Postavíte sa za hodnoty kresťanstva a slušnosti, alebo ich pošliapete? Poviete otvorene svojim voličom s kým pôjdete a s kým nepôjdete do vlády?

 

Verte mi, môžete sa 40 dní modliť... Ale vaše činy to neospravedlní. Ani sa z nich svojim voličom nevyspovedáte.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?